Site icon Kancelaria Finansowa Adam Ryszkowski Kredyty Firmowe

Kredyt celowy – czym jest i na co go przeznaczyć?

Wiele osób bardzo często poszukuje wsparcia finansowego w instytucjach bankowych. Bardzo szybko można się jednak przekonać, że same produkty bankowe stanowią wyjątkowo zróżnicowaną grupę. Najpopularniejszymi z nich są oczywiście kredyt gotówkowy oraz kredyt hipoteczny. Jednak coraz większe zainteresowanie wzbudza również kredyt celowy. Wobec tego, czym on jest i na co można go przeznaczyć?

Czym jest kredyt celowy?

Kredyt celowy jest jednym z produktów bankowych i jak sama nazwa wskazuje, jest to kredyt, który pozwala sfinansować ściśle określony wydatek. Banki zwyczajowo udzielają kredytów celowych w sytuacjach, w których pokrycie wydatków może się w pewien sposób przyczynić do powiększenia majątku kredytobiorcy. Warto pamiętać, że przy zawieraniu umowy kredytu celowego, to kredytobiorca sam określa cel na jaki przeznaczy pozyskane środki. Nie są więc to pieniądze, którymi możemy dowolnie dysponować. Osoby wnioskujące o kredyt celowy są zobowiązane do tego, by dotrzymać warunków umowy z bankiem, czyli sfinansować wydatek, który był celem kredytu.

Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać kredyt celowy?

Kredyt celowy jest produktem bankowym przeznaczonym dla osób prywatnych, firm oraz organizacji, które mogą wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, co stanowi spłaty zobowiązania. Jednocześnie nie tylko zdolność kredytowa i odpowiednio wysokie dochody są warunkiem przyznania kredytu celowego. Niemniej jednak pozostałe czynniki są zmienne i w dużej mierze są one zależne od celu kredytu. Bank może jednak wymagać:

Jak więc widać, nie tylko zdolność kredytowa jest ważna w przypadku zaciągania kredytów celowych. Jednocześnie trzeba podkreślić, że pozostałe czynniki, zależą głównie od tego, na co zamierzamy kredyt celowy przeznaczyć.

Na co można przeznaczyć zaciągnięty kredyt celowy?

Kredyt celowy musi być wykorzystany zgodnie z tym, co zostało zawarte w umowie pomiędzy bankiem i kredytobiorcą. Jednak może pojawić się pytanie, na co dokładnie można zaciągnąć tego typu zobowiązanie? Otóż najczęściej przedmiotem kredytowania są remonty, zakup przedmiotów niezbędnych np. do prowadzenia działalności, czy też inwestycje. Niemniej jednak kredyt celowy można zaciągnąć również na:

Warto jednak pamiętać, że można wyróżnić znacznie więcej rodzajów kredytów celowych. Przed zaciągnięciem takiego kredytu, warto upewnić się, jaka dokładnie jest oferta danego banku.

Exit mobile version