Site icon Kancelaria Finansowa Adam Ryszkowski Kredyty Firmowe

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy. Co warto widzieć?

Kredyt hipoteczny jest szansą dla wielu osób na budowę lub zakup wymarzonej nieruchomości. Okazuje się, że czasami podczas zaciągania kredytu dochodzi do zmiany miejsca pracy kredytobiorcy. Poza tym, w trakcie trwania umowy kredytowej niejednokrotnie mamy do czynienia z taką sytuacją. Co warto w tym wypadku zrobić? Czy zmiana miejsca pracy może mieć wpływ na decyzję kredytową banku? 

Kredyty hipoteczne

Zazwyczaj kredyty hipoteczne są udzielane klientom po rozpatrzeniu stabilności i wysokości dochodów. Oczywiście trzeba także spełnić wiele innych warunków, wskazanych przez bank. Instytucja przychylnym okiem patrzy na osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę i mają długi staż pracy w jednej firmie. Nie bez znaczenia jest fakt, że okres zatrudnienia może wpływać na zdolność kredytową klienta. Poza tym, na zdolność wpływa także wysokość dochodów. Trzeba mieć na uwadze, że instytucje bankowe preferują umowy o pracę zawierane na czas nieokreślony. Jednakże zdarzają się takie sytuacje, w których banki udzielają kredytów osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło. To dosyć rzadkie zdarzenia, przy czym bezpieczniej i wygodniej podczas zaciągania kredytu czują się osoby pracujące na umowie o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. 

Wnioskowanie o kredyt a zmiana miejsca pracy

Musimy pamiętać o tym, że zmiana miejsca pracy w trakcie ubiegania się o kredyt hipoteczny nie jest dobrym pomysłem. Gdy zamierzamy skorzystać z kredytu, trzeba dostarczyć bankowi zaświadczenie o dochodach z poprzednich trzech miesięcy. Jeśli natomiast zmieniamy pracę, nie jest to możliwe. To wskazuje, że zmiana miejsca zatrudnienia może negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową klienta. W tej sytuacji musimy mieć na uwadze to, że bank raczej odrzuci nasz wniosek kredytowy. Wniosku nie powinniśmy składać także wtedy, gdy jesteśmy w okresie wypowiedzenia. Zazwyczaj odpowiedź placówki bankowej jest w tym wypadku negatywna. Nie możemy pomijać faktu, że zmiana miejsca pracy może znacznie wydłużyć proces ubiegania się o kredyt. Jest to związane bowiem z koniecznością dostarczenia dokumentów od nowego pracodawcy. 

Nowa praca w trakcie umowy kredytowej

Inaczej sprawa wygląda wtedy, gdy zmieniamy miejsce pracy w trakcie trwania umowy kredytowej z bankiem. Nie bez znaczenia jest to, że hipoteczny kredyt najczęściej udzielany jest na 25-30 lat, dlatego zmiana pracy po kilku latach jest z reguły normalna i występuje bardzo często. Dotyczy to zwłaszcza młodych kredytobiorców, którzy aktualnie cały czas się rozwijają i często zmieniają pracę. Co należy zrobić? Co ciekawe, nowa praca w trakcie trwania kredytowej umowy nie ma znaczenia dla placówki bankowej. Naszym zadaniem jest regularne spłacanie kredytu, gdyż w przeciwnym razie pojawią się kłopoty. Jeśli nie będziemy płacić rat terminowo, bank może zapytać o powód problemów. To z kolei sprawi, że dowie się o gorszych warunkach finansowych. Jako kredytobiorcy musimy wiedzieć, że bank nie może zabronić nam zmiany miejsca pracy. Jeżeli będziemy spłacać raty w terminie, bank nie ingeruje w zmiany zachodzące w naszym życiu. Niektóre banki wymagają jednak o kredytobiorcy informacji o zmianie miejsca zatrudnienia. W tym przypadku trzeba powiadomić instytucję o tym, że podjęliśmy zatrudnienie w innej firmie. 

Każdy kredytobiorca i przyszły kredytobiorca może skorzystać z pomocy kancelarii finansowej. W tym miejscu uzyskamy wsparcie i odpowiedzi na nurtujące nas pytania. W efekcie łatwiej nam będzie podjąć ostateczną decyzję o zaciągnięciu kredytu lub podjęciu innych działań finansowych. 

Exit mobile version