Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa domowego, pozwala często na rozwój i dokonanie inwestycji. Kredyty należy brać odpowiedzialnie. Podpisując umowę z bankiem, musimy uwzględnić, że obowiązuje nas harmonogram spłat. Aby taka umowa doszła do skutku, banki weryfikują kredytobiorców poprzez dwa podstawowe działania. Sprawdzane są: zdolności finansowe, czyli dochód i koszty stałe danego podmiotu oraz historia zaciąganych zobowiązań. To drugie weryfikowane jest na podstawie raportu z BIK.

Czy jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja finansowa powołana na podstawie art. 105 ust. 4. Prawa bankowego. Przetwarza dane dotyczące zaciąganych kredytów, które są objęte tajemnicą bankową. Jednocześnie wspomaga banki i SKOK—i w zakresie oceny zdolności kredytowej, udostępniając rozbudowane raporty na temat kredytobiorcy. Dzięki temu instytucja udzielająca kredytu może podjąć decyzję oraz ocenić ryzyko konkretnego kredytu.

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

BIK monitoruje wszelkie działania związane z kredytami zaciąganymi w bankach, SKOK—ach oraz firm pożyczkowych. Warto więc tworzyć pozytywną historię kredytową, aby w przyszłości udzielenie kredytu przebiegało bez zakłóceń. Informacje gromadzone przez BIK nie są stricte oceną kredytobiorcy, jednak pozwalają na dokonanie oceny przez analityka danego banku.

Warto pamiętać, że zaciągnięcie kredytu w banku to nie tylko bezpośrednie pożyczenie pieniędzy. Są to również: umowy ratalne, karty kredytowe, limity debetów w ROR, czy kredytów hipotecznych.

Pozytywne

Informacje pozytywne, które przechowuje BIK, są to wszelkie dane na temat zaciągniętych i prawidłowo spłacanych zobowiązaniach. Tworzą one pozytywną historię kredytową, która jest ważna. Z perspektywy instytucji, która udziela kredytu lub pożyczki, klient spłacający raty w terminie jest wiarygodny. Historia kredytowa w BIK jest dla analityków banków często kluczowym wskaźnikiem przy ocenie możliwości kredytowych.

Negatywne

Drugą stroną medalu są natomiast negatywne informacje przechowywane przez BIK. Dotyczą one nieterminowego spłacania zaciągniętych kredytów. W przypadku takich wpisów drastycznie spada ocena kredytobiorcy. Bank może więc odmówić udzielenia kredytu. Negatywną informacją może być również duża ilość zapytań kredytowych, przesłanych przez krótki okres. Wpływa to na wiarygodność, ponieważ zastanawiający wydaje się fakt, że do tej pory kredyt nie został udzielony. Wyjątkiem w tym przypadku jest wysłanie kilku lub kilkunastu zapytań jednocześnie: dzieje się tak często w przypadku kredytów na większe sumy, np. hipotecznych lub przy podpisywaniu umowy na sprzedaż ratalną.

Informacje przechowywane przez BIK — co zrobić w przypadku niskiej oceny?

Kredytobiorca może się spotkać z odmową udzielenia kredytu nie tylko w przypadku nieterminowych spłat poprzednich zobowiązań, ale również, gdy nie korzystał wcześniej z pomocy kredytów. Dla banku udzielenie kredytu młodej osobie z wysokimi zarobkami, ale bez odpowiedniej historii kredytowej, może wydać się zbyt ryzykowne. W takim przypadku warto mieć w swojej historii nawet niewielką kwotę otrzymaną na poczet kupna produktu na raty. Pozwoli to bankowi ocenić, czy rzetelnie spłacamy swoje długi.

Jeżeli jednak informacje, które przechowuje BIK o danym kredytobiorcy, są negatywne, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Dzięki doświadczeniu Kancelarii Finansowej Adama Ryszkowskiego możliwe jest usunięcie negatywnych wpisów z BIK. Zlecenie takich czynności Kancelarii pozwoli nam na poprawę swojego ratingu w BIK, a tym samym zwiększy wiarygodność w oczach banku. Doświadczenie w tych sprawach, potwierdzone jest licznymi sukcesami. W internecie znajduje się ogrom informacji na temat samodzielnego usuwania wpisów z BIK. Wymaga to jednak biegłej znajomości Prawa Bankowego. Błędnie złożone wnioski w tej sprawie mogą narazić nas na dodatkowe koszty oraz przedłużyć cały proces. Dlatego warto zaufać profesjonalistom.

Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest