Co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu?

Kancelaria Finansowa Adam Ryszkowski Kredyty Firmowe

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy suma wydatków w danej chwili znacznie przewyższa kwotę wynagrodzenia, a także oszczędności. Co zrobić w takim wypadku? Warto wziąć pod uwagę kredyt gotówkowy, najpierw jednak warto upewnić się, że spełniamy wszystkie kryteria i wymogi konieczne do jego otrzymania. Co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu?

Jeśli zechcemy wnioskować w banku o udzielenie nam kredytu gotówkowego, bank z pewnością sprawdzi kilka najistotniejszych rzeczy. Pierwszymi rzeczami, jakie zostaną zweryfikowane przez pracowników placówki bankowej, będzie nasza tożsamość, poprawność złożonego przez nas wniosku kredytowego, a także nasze dokumenty takie jak dowód tożsamości, czy zaświadczenie o zarobkach, należy pamiętać, że dokumenty mogą różnić się w zależności od instytucji bankowej. Jeśli chcemy wziąć kredyt gotówkowy w banku, w większości przypadków konieczna może być osobista wizyta w placówce bankowej. Firmy udzielające kredytów online zazwyczaj proszą o samodzielne uzupełnienie danych z dowodu osobistego oraz wykonanie przelewu weryfikacyjnego, dzięki któremu potwierdzamy swoją wiarygodność i poprawność danych, a także wskazujemy rachunek, na który chcemy otrzymać naszą pożyczkę, jeśli zostanie nam ona udzielona. 

Ocena zdolności kredytowej

Kancelaria Finansowa Adam Ryszkowski Kredyty Firmowe

Podczas ubiegania się o kredyt gotówkowy, wiele zależy od oceny naszej zdolności kredytowej. Czym właściwie jest zdolność kredytowa? Zdolność kredytowa to ocena zdolności kredytobiorcy do spłaty całej pożyczki w ustalonym wcześniej terminie. To właśnie zdolność kredytowa definiuje, czy daną osobę będzie stać na zaciągnięcie pożyczki i jej późniejszą spłatę. Co brane jest pod uwagę podczas dokonywania takiej oceny przez osoby pracujące w placówkach udzielających kredytów? Każda placówka nieco inaczej ocenia zdolność kredytową, jednak jest wiele czynników, które powtarzają się w praktycznie każdej instytucji udzielającej kredytów gotówkowych. Jakie to czynniki? Pierwszym z nich i jednym z najistotniejszych podczas ubiegania się o kredyt są oczywiście przychody z różnych źródeł. Drugim czynnikiem są koszty utrzymania oraz wszelkie posiadane przez osobę ubiegającą się o kredyt zobowiązania finansowe. Forma zatrudnienia również odgrywa istotną rolę podczas ubiegania się o kredyt gotówkowy, banki preferują formę zatrudnienia, jaką jest umowa o pracę, najlepiej, jeśli ta zawarta jest na czas nieokreślony. Dość oczywiste jest, że instytucje bankowe sprawdzają także historię kredytową osoby ubiegającej się o pożyczkę, w bazach takich jak Biuro Informacji Kredytowej przechowywana jest zarówno pozytywna historia kredytowa, jak i ta negatywna. Wiele osób może być zaskoczonych, ale instytucje bankowe biorą pod uwagę także stan cywilny osoby składającej wniosek, jej wiek, a także wykształcenie. 

Dlaczego banki weryfikują klientów tak dokładnie?

Kancelaria Finansowa Adam Ryszkowski Kredyty Firmowe

Wiele osób, które po raz pierwszy ubiegają się o kredyt gotówkowy, może być przytłoczona, a nawet nieco poirytowana ilością formalności, jakie związane są z zaciągnięciem pożyczki w instytucji bankowej. Dlaczego banki są tak gorliwe podczas weryfikacji klientów? Musimy pamiętać, że banków dotyczą wszelkiego rodzaju regulacje prawne, które nazywane są Prawem Bankowym. Banki oferują także o wiele niższe oprocentowanie niż działające na rynku firmy udzielające szybkich pożyczek, dlatego dbają o to, aby kredyt gotówkowy przydzielać tylko osobom, które są wypłacalne. Windykacja dłużników często jest czasochłonna i nieskuteczna, przez co sprawa kończy się na wokandzie sądowej. Nawet po orzeczeniu wyroku na korzyść banku sprawa dalej nie jest zakończona, ponieważ dłużnika czeka egzekucja komornicza, która również nie gwarantuje, że bank otrzyma należne pieniądze. Odpowiednio wnikliwa i rzetelna weryfikacja zarówno potencjalnego kredytobiorcy, jak i jego zdolności kredytowej pozwala instytucjom bankowym oszczędzić sobie problemów z ewentualnym egzekwowaniem należności od osoby, która nie będzie spłacać pożyczki.

Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest