Kredyt gotówkowy dla firm i nie tylko – co musisz wiedzieć

Kancelaria Finansowa Adam Ryszkowski Kredyty Firmowe

Kredyt gotówkowy dla firm jest często dobrym pomysłem jeśli chcemy poczynić inwestycje w naszej firmie. To bardzo szybki sposób na zyskanie środków finansowych bez wielu formalności. Zanim jednak podpiszemy umowę z bankiem, warto zastanowić się jaki kredyt będzie dla nas najkorzystniejszy.

O czym należy pamiętać składając wniosek o kredyt gotówkowy?

W przypadku pożyczek zaciąganych przez firmy banki muszą sprawdzić ich wypłacalność oraz wiarygodność. Bank sprawdza więc, czy nie mamy problemów z terminowym opłacaniem składek w ZUS oraz podatków w Urzędzie Skarbowym. Aby móc wziąć kredyt bank wymaga od nas zaświadczenia z jednej z tych instytucji o terminowym opłacaniu składek. Istnieje możliwość wzięcia pożyczki w instytucji pozabankowej, która nie potrzebuje naszego zaświadczenia o terminowych wpłatach do obu tych instytucji, ale należy pamiętać, że nasz kredyt w takim wypadku może być znacznie droższy.

Przy podpisywaniu umowy z bankiem ważne jest, by nasze dokumenty finansowe firmy były jak najbardziej przejrzyste. Jeśli w danym miesiącu mam wiele faktur, to warto pomyśleć o skorzystaniu z usług księgowych. Systematyczne prowadzenie książki przychodów i rozchodów pozwoli nam na szybsze załatwienie formalności związanych z kredytem. Zatajanie naszych dochodów albo ich nieprawdziwe zawyżanie jest niezgodne z prawem i może mieć swoje konsekwencje. Na pewno również nie pomoże nam w uzyskaniu wyższego kredytu.

Warto również ograniczyć nasze poszukiwania kredytu dla firmy do kilku banków. Składanie wniosków w wielu bankach może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Ich duża ilość może też wpłynąć negatywnie na nasz raport Biura Informacji Kredytowej.

Planowanie kredytu gotówkowego

Warto wiedzieć, na co przeznaczymy środki, które otrzymamy od banku. Przed rozpoczęciem starania się o kredyt gotówkowy, warto pomyśleć o celu kredytu. Może bowiem okazać się, że kwota jaką chcemy uzyskać jest mocno zawyżona. Przed podjęciem decyzji o złożenie wniosku kredytowego warto porozmawiać z naszym doradcą finansowym. W przypadku nowych firm dobrym rozwiązaniem jest wstrzymanie się również z kredytami inwestycyjnymi na samym początku prowadzenia działalności. Należy skupić się na dotychczasowych działaniach, by nasze usługi oraz sprzedawane towary były jak najlepszej jakości. Dopiero po jakimś czasie działania przedsiębiorstwa zauważymy jakie towary i usługi klienci wybierają najczęściej. Wtedy możemy zadecydować o dalszym rozwoju firmy w wybranym kierunku. Kredyt gotówkowy powinien być również ostatnią opcją w momencie utraty płynności finansowej. Często bardziej pomocne okazuje się być częściowe zawieszenie działalności. Przy nowym kredycie gotówkowym musimy być pewni, że proponowana przez bank rata kredytu jest dla nas akceptowalna i przede wszystkim możliwa do zapłaty.

Jakie dokumenty będą nam potrzebne do złożenia wniosku o kredyt?

Bank może wymagać od nas złożenia dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności. Będzie to numer NIP oraz REGON, ale również dokument z Urzędu Statystycznego. Konieczne często okazuje się potwierdzenie z Urzędu Skarbowego, że nie zalegamy z żadnymi płatnościami. Bank sprawdza również naszą historię w BIK, a także może zasięgnąć informacji od innych instytucji bankowych, u których wcześniej braliśmy kredyt. W przypadku kredytu inwestycyjnego bardzo ważne jest posiadanie wkładu własnego. Wynosi on najczęściej około 5% do 10% kwoty, o którą się ubiegamy. W przypadku kredytu inwestycyjnego bank może zapytać nas również jaki rodzaj inwestycji planujemy. Niektóre instytucje proszą nas również o wykonanie szczegółowego kosztorysu, w którym zawarte będą takie informacje, jak choćby planowy zwrot kosztów inwestycji oraz plan w przypadku niepowodzenia. Kosztorys oraz plan inwestycji może wykonać dla nas nasz doradca finansowy, który również powinien wyjaśnić nam na czym polega kredyt inwestycyjny oraz z jakimi kosztami on się wiąże. Przy składaniu wniosku o kredyt dla firm zapytajmy również o łączny koszt kredytu oraz czy mamy przyznany okres karencji.

Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt samochodowy dla firm – czy warto?

Zakup nowego auta to spory wydatek, dlatego coraz popularniejszą formą finansowania stają się kredyty. Z rozwiązania z chęcią korzystają przede wszystkim właściciele firm. Pomimo tego,

Kredyt dla firmy działającej krócej niż 6 miesięcy

Kredyt firmowy stanowi doskonały sposób na pozyskanie dodatkowych środków pieniężnych, dzięki którym można sfinansować bieżącą działalność bądź projekty inwestycyjne. Coraz częściej ofertą banków zainteresowani są