Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Kancelaria Finansowa Adam Ryszkowski Kredyty Firmowe

Własne cztery kąty to marzenie każdego człowieka, jednak niewiele osób może pozwolić sobie na taki zakup bez zaciągania kredytu hipotecznego. Wiele osób obawia się kredytu gotówkowego na tak długi okres, jednak chęć posiadania własnego mieszkania lub domu w większości przypadków na szczęście okazuje się silniejsza niż obawy. Jakie warunki należy spełniać, aby uzyskać kredyt hipoteczny? 

Bank podczas podejmowania decyzji o udzielaniu kredytów hipotecznych biorą pod uwagę wiele czynników, nie na każdy z nich mamy wpływ, dlatego zdarza się, że instytucja odrzuca wniosek mimo wysokich zarobków i braku innych zobowiązań finansowych. Dlaczego tak się dzieje? Bardzo często przyczyną jest wiek osoby składającej wniosek, ponieważ okres trwania kredytu hipotecznego jest znacznie dłuższy niż w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych. Banki najchętniej udzielają kredytów hipotecznych osobom, które nie ukończyły jeszcze 35 lat, jednak nie oznacza to, że nieco starsi klienci nie mają szans na kredyt hipoteczny, ponieważ na decyzję kredytową wpływa też wiele innych czynników takich jak np. długość potencjalnego kredytu hipotecznego. Bank stara się zabezpieczyć przed ryzykiem braku spłaty zobowiązania, dlatego pod uwagę bierze również to, ile lat będzie miał kredytobiorca w momencie całkowitej spłaty kredytu gotówkowego przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania. 

Ocena zdolności kredytowej przy kredycie hipotecznym 

Jeśli planujemy ubiegać się o kredyt hipoteczny, to powinniśmy pamiętać, iż bank z pewnością wnikliwie przeprowadzi analizę naszej zdolności kredytowej. Na zdolność kredytową, podobnie jak w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych składa się rodzaj umowy oraz okres jej trwania, nasz miesięczny dochód, a także zobowiązania stałe takie jak opłaty, inne kredyty oraz ilość osób znajdujących się na naszym utrzymaniu. Bank w przypadku długoterminowego zobowiązania finansowego, jakim jest kredyt hipoteczny, bierze pod uwagę również wykonywany przez nas zawód, co ma mu pomóc w ocenie stabilności naszego zatrudnienia. Banki wymagają od osób ubiegających się o kredyt hipoteczny przedstawienia kilku niezbędnych dokumentów, wśród nich znajdują się rozliczenia podatków, dokumenty świadczące o naszych dochodach, wyciągi z konta, a także dokumenty związane z wybraną przez nas nieruchomością, której zakup planujemy z pozyskanych środków. Wymaganych dokumentów może być oczywiście więcej i mogą się różnić w zależności od banku, w którym będziemy starać się o udzielenie nam kredytu na zakup domu, należy mieć to na uwadze.

Kancelaria Finansowa Adam Ryszkowski Kredyty Firmowe

Wkład własny, czym jest i dlaczego jest konieczny?

Każdy, kto planuje ubiegać się o kredyt hipoteczny, musi pamiętać o tym, że praktycznie każdy bank wymaga od kredytobiorców posiadania wkładu własnego. Kwota wkładu własnego w zależności od banku wynosi 10 lub 20 procent kwoty. Jeśli nie posiadamy wkładu własnego, to istnieją różne rozwiązania, które mimo braku posiadania wymaganej kwoty mogą nam umożliwić zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Pierwsze rozwiązanie przeznaczone jest dla osób posiadających działkę lub nieruchomość, która wartością przewyższy wymagany wkład własny. Nieruchomość lub działka może stanowić zabezpieczenie kredytu. Wiele osób decyduje się również na pożyczkę u dewelopera, jeśli ten ma w swojej ofercie takie rozwiązanie. Jeśli nie wiemy, jak możemy rozwiązać problem braku wkładu własnego, to doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doradcy kredytowego.

Kancelaria Finansowa Adam Ryszkowski Kredyty Firmowe

Wybór najlepszego kredytu hipotecznego 

Podejmując decyzję dotyczącą wyboru banku, w którym weźmiemy swój kredyt hipoteczny, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko wymagania banku, ale również jego ofertę, czyli koszty związane ze spłatą zobowiązania oraz okres, na który bank może udzielić nam kredytu gotówkowego przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania. Warto również odpowiednio wcześniej zapoznać się z warunkami umowy, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji. Jeśli obawiamy się, że sami nie poradzimy sobie z wybraniem najlepszej oferty kredytu hipotecznego, to doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług niezależnego doradcy kredytowego, który zrobi wszystko, co w jego mocy, abyśmy dokonali jak najkorzystniejszego dla siebie wyboru.

Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest