Na czym właściwie polega kredyt inwestycyjny?

Czasem w życiu przedsiębiorcy bywa tak, że ma on doskonały pomysł na owocny rozwój swojego biznesu, ale brak mu środków na realizację swojego planu. Na rynku finansowym istnieje wiele rozwiązań tego typu sytuacji w postaci kredytów dla firm w Warszawie, w tym kredyty inwestycyjne. Czym właściwie jest kredyt inwestycyjny i kiedy warto się o niego ubiegać?

Kredyt inwestycyjny to pożyczka, która udzielana jest firmom jako środki finansowe przeznaczone na opłacenie kosztów związanych z nowymi inwestycjami. Ten rodzaj pożyczki jest chętnie wybierany przez przedsiębiorców ze względu na to, iż jego kwoty są znacznie wyższe niż w przypadku zwykłego kredytu dla firm. Jeśli chcemy ubiegać się o kredyt inwestycyjny, to z pewnością musimy liczyć się z tym, że być może będziemy musieli posiadać wkład własny, który wynosi około 20-30% całej kwoty, jaką chcemy pożyczyć od banku. Oczywiście istnieją również takie banki, które godzą się na udzielenie kredytu inwestycyjnego bez posiadania wkładu własnego, jednak większość z nich wymaga posiadania wkładu własnego w celu zabezpieczenia własnego interesu. Okres kredytowania w przypadku kredytu inwestycyjnego jest dość długi, ponieważ wynosi nawet do 20 lat, a co za tym idzie tego rodzaju pożyczka może pomóc przedsiębiorcy na pokrycie kosztów nawet największych inwestycji. Oczywiście możemy ubiegać się także o kredyt inwestycyjny trwający rok lub dwa, ale w tej sprawie mamy dowolność, a możliwość wyboru i dostosowania oferty do potrzeb naszej firmy to ogromny plus.

Kredyt inwestycyjny – jakie warunki należy spełnić?

Wielu przedsiębiorców, którzy rozważają wzięcie kredytu dla firm w Warszawie, zastanawia się, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt inwestycyjny oraz czy ciężko jest sprostać stawianym przez instytucje wymaganiom. Pierwszą rzeczą, jaka brana jest pod uwagę podczas oceny wniosku kredytowego dla przedsiębiorców, jest prawidłowo i rzeczowo napisany biznesplan. Jeśli racjonalnie rozpiszemy wydatki i tym samym udowodnimy bankowi, że mądrze wykorzystamy środki pozyskane z kredytu inwestycyjnego, to nasze szanse na jego uzyskanie znacznie wzrosną. W przypadku kredytu inwestycyjnego nie ma znaczenia to, ile nasza firma istnieje na rynku, ponieważ na tego rodzaju pożyczkę mogą liczyć zarówno niedawno powstałe firmy, jak i te, które na rynku obecne są od lat. Kolejną formalnością, jaka czeka nas podczas ubiegania się o kredyt inwestycyjny, jest jego zabezpieczenie, a także wykazanie instytucji bankowej wysokość osiąganych przez naszą firmę przychodów. Musimy także pamiętać o podstawowych dokumentach naszej firmy takich jak dokumenty rejestrowe przedsiębiorstwa. 

Kiedy warto ubiegać się o kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony na dokonanie inwestycji w naszej firmie, więc jeśli planujemy tego rodzaju przedsięwzięcie, albo marzy nam się nowa inwestycja, która pomoże nam w rozwoju naszej firmy, to kredyt inwestycyjny będzie doskonałym rozwiązaniem dla nas. Do inwestycji możemy zaliczyć np. zakup nowego lokalu, hali lub magazynu, dzięki czemu planując powstanie nowego budynku, którego istnienie wspomoże rozwój naszego przedsiębiorstwa, będziemy mogli przeznaczyć kredyt inwestycyjny właśnie na ten cel. Do inwestycji zaliczamy również maszyny i urządzenia, które wspomogą procesy produkcyjne w naszej firmie, a także środki transportu, zarówno osobowe, jak i pojazdy większego kalibru. Sprzęt komputerowy to także inwestycja w rozwój firmy, więc również ten cel jest uznawany przez instytucje bankowe, jako coś, na co można przeznaczyć środki z kredytu inwestycyjnego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ten rodzaj kredytu można wykorzystać nie tylko na rzeczy namacalne, ale również na inwestycje w nasz umysł i umiejętności, czyli licencje, patenty, czy nasze prawa autorskie. Jeśli zależy nam na tym, aby mieć stuprocentową pewność dotyczącą tego, jakiej wysokości kredyt inwestycyjny może pozyskać nasza firma, to bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług wykwalifikowanego doradcy finansowego, który pomoże nam uzyskać taką informację i przedstawi najlepsze rozwiązanie.

Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest