Leasing – fakty i mity

Na rynku istnieje wiele form finansowania dla firm i ich właścicieli, od kredytów dla firm w Warszawie, przez dofinansowania rządowe, aż po leasing. Wokół tego ostatniego w ostatnich latach narosło wiele mitów, mimo to leasing jest coraz chętniej wybieraną formą finansowania. Czym właściwie jest leasing? Przyjrzyjmy się bliżej faktom i mitom na jego temat.

W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy, którzy potrzebują reprezentatywnego samochodu do codziennego przemieszczania się, nie muszą decydować się na kosztowny i w przypadku używanych samochodów dość ryzykowny zakup samochodu za gotówkę. Często również bywa tak, że przedsiębiorcy nie stać na samochód z salonu lub używane auto w zadowalającym stanie. Każdy, kto z jakiegoś względu nie może lub nie chce dokonać zakupu samochodu, może skorzystać z rozwiązania, jakim jest leasing. Z możliwości leasingu najchętniej korzystają przedsiębiorcy, ponieważ to rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści. Wiele osób powiela mity na temat leasingu, co często wynika z niewiedzy i opieraniu się na nieprawdziwych plotkach, warto jednak samemu zaczerpnąć wiedzy i dopiero wtedy zdecydować, czy leasing jest dobrym wyborem dla nas, czy może wolimy skorzystać z innych rozwiązań.

Korzystanie z leasingu odbywa się bez sprawdzania baz – MIT

Jednym z często powielanych mitów jest ten, że leasing odbywa się bez sprawdzania baz takich jak BIG. Oczywiście leasing można uzyskać nieco łatwiej niż standardowy kredyt, jednak z pewnością nie odbywa się to bez sprawdzania baz. Przed uzyskaniem decyzji dotyczącej leasingu zostaniemy sprawdzenie w takich bazach jak BIG czy KRD. Oczywiście na rynku istnieją firmy, które reklamują leasing bez BIG, jednak najczęściej to rozwiązanie jest o wiele droższe od standardowego, co dla wielu przedsiębiorców czyni je nieopłacalnym.  Każda firma leasingowa ma swoje procedury, jednak niewiele z nich całkowicie porzuca sprawdzanie wszystkich baz, ponieważ to bardzo ryzykowne rozwiązanie. 

 

Leasing to nie tylko samochody – PRAWDA 

Leasing najczęściej kojarzy się nam z samochodami, jednak przedmiotem umów leasingowych są też inne rzeczy. Wielu przedsiębiorców korzysta z leasingu maszyn i urządzeń przeznaczonych do użytku w przemyśle ciężki, pojazdów ciężarowych, rolniczych, wózków widłowych, sprzętu komputerowego, kuchennego, a także nieruchomości i wielu innych, w zależności od firmy i jej potrzeb. 

Leasing jest wyłącznie dla firm z odpowiednim stażem – MIT 

Wśród często powielanych mitów możemy znaleźć ten, który mówi o konieczności posiadania firmy od określonego czasu. Faktem jest jednak, że nawet firmy, które stawiają pierwsze kroki na rynku, mają szansę na leasing. Niektóre banki i instytucje umożliwiają wzięcie sprzętu, czy samochodu w leasing już od pierwszego dnia działania firmy. 

Kradzież samochodu lub jego całkowite uszkodzenie oznacza koniec umowy leasingowej – PRAWDA 

Jeśli w wyniku wypadku samochodowego nastąpi szkoda całkowita albo auto zostanie skradzione, to umowa, której przedmiotem jest dany pojazd, wygasa. Co oznacza to dla osoby, która korzystała z samochodu objętego umową leasingową? Firma leasingowa otrzymuje zwrot od ubezpieczyciela, jednak mimo wszystko ma prawo wystąpić o to, abyśmy dokonali spłaty wszystkich rat, których wysokość zostanie pomniejszona o kwotę wynikającą ze spłaty przed terminem zakończenia umowy.

Kredyt opłaca się bardziej niż leasing – MIT

Wiele osób twierdzi, że kredyt dla firm w Warszawie opłaca się znacznie bardziej niż leasing. W wielu przypadkach oczywiście może tak być, ale nie zawsze. Wszystko zależy od sytuacji oraz potrzeb osoby, która jest zainteresowana sposobami dofinansowania swojej firmy. 

Umowa leasingowa podlega negocjacji warunków – PRAWDA

Faktem jest, że warunki przedstawione w umowie leasingowej można negocjować tak, aby była ona korzystna zarówno dla nas, jak i dla firmy leasingowej. Każdy przedsiębiorca ma inne potrzeby, firmy leasingowe doskonale o tym wiedzą i dlatego oferują indywidualne podejście do warunków leasingu. 


Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest