Czy jednoosobowa działalność może skorzystać z kredytu dla firm?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to dla wielu osób ogromny krok do sukcesu osobistego, a także do osiągnięcia wymarzonej, życiowej ścieżki zawodowej i pracy na własny rachunek. Jednak założenie i utrzymanie, a także stałe rozwijanie mikroprzedsiębiorstwa wiąże się nie tylko z radością i niezależnością, ale często również z koniecznością pozyskania środków finansowych na inwestycje i rozwój. Czy jednoosobowa działalność może skorzystać z kredytu dla firm i czy warto zdecydować się na finansowanie w postaci pożyczki?

Banki podczas oceniania zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o środki finansowe zwracają uwagę na kilka podstawowych kwestii, wśród nich znajduje się oczywiście zdolność kredytowa, ale również nasze dochody. Z pewnością uzyskanie kredytu będąc osobą samozatrudnioną, może być nieco trudniejsze niż w przypadku osób na etacie, ale z pewnością nie jest niemożliwe. Czemu tak jest? W przypadku osób na etacie bank ma pewność, iż ich miesięczne przychody są niezmienne, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mają nieregularne przychody, co dla banku wiąże się z ryzykiem. Jednak mimo wszystko, jeśli nasza działalność przynosi zyski, a my chcemy zainwestować w jej rozwój, to po spełnieniu kilku wymagań możemy otrzymać kredyt firmowy, który pozwoli nam rozwinąć skrzydła.

Kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej – jakie warunki należy spełnić?

Mikroprzedsiębiorcy podczas ubiegania się o kredyt firmowy muszą spełnić kilka bardzo ważnych warunków, a także dostarczyć do instytucji bankowej wszystkie potrzebne dokumenty. Przede wszystkim mikroprzedsiębiorca powinien posiadać dobrą historię kredytową, czyli nie mieć żadnych niespłaconych w terminie zobowiązań, czy zajęć komorniczych. Również zdolność kredytowa odgrywa istotną rolę podczas ubiegania się o finansowanie. Wśród dokumentów, które będziemy musieli dostarczyć do placówki z pewnością znajdą się zaświadczenie o wpisaniu naszej firmy do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie o posiadanych numerach NIP oraz REGON, zaświadczenie z ZUS i US poświadczające, że nie posiadamy żadnych zaległych płatności, deklaracje podatkowe z ostatnich okresów, a także wyciągi z naszego konta bankowego. W przypadku osób, które są w związku małżeńskim, może być konieczne również dostarczenie zgody małżonka na kredyt lub w przypadku rozdzielności majątkowej zaświadczenie o tym, że taka występuje. Oczywiście spis dokumentów jest orientacyjny, ponieważ każda instytucja ma własne wymagania, jednak warto przygotować się na dostarczenie ich wszystkich.

Czy warto ubiegać się o kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej? 

Wiele osób przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku w instytucji bankowej z pewnością zastanawia się, czy w ogóle warto ubiegać się o finansowanie. Niezależnie od branży, w jakiej działamy i profilu naszej firmy, jeśli mamy pomysł na jej rozwój i plan, to z pewnością warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ten plan zrealizować i tym samym rozwijać naszą osobistą markę. Zważywszy na fakt, że środki przyznane nam przez bank możemy zainwestować zarówno w potrzebne nam do doskonalenia rzemiosła szkolenia, jak i sprzęty, które niezbędne nam są do wykonywania naszej pracy.

Odpowiadając sobie na pytanie, czy warto starać się o finansowanie dla jednoosobowej działalności gospodarczej, musimy wziąć pod uwagę również to, czy mamy pewność, że będziemy w stanie terminowo spłacać zaciągnięty przez nas kredyt firmowy. Warto również dokładnie rozplanować wydatki przed złożeniem wniosku, aby mieć pewność, że kwota, o którą chcemy wnioskować, będzie odpowiednia i pokryje wszystkie koszta zaplanowanowanych przez nas działań. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości i chcemy oszacować naszą zdolność kredytową przed rozpoczęciem całego procesu, to odwiedzenie doświadczonego doradcy kredytowego powinno ułatwić nam decyzję. Co więcej, doradca może pomóc nam w uzyskaniu kredytu i kontakcie z instytucjami bankowymi, co oszczędzi nam sporo stresu i ewentualnych trudności.

Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest