Kredyt obrotowy- jak najlepiej wykorzystać przyznane z niego środki?

Większość przedsiębiorstw, niezależnie od wielkości i rodzaju świadczenia usług, boryka się z najróżniejszymi wydatkami i obciążeniami natury finansowej. Właściciele takich firm poszukują korzystnych rozwiązań, które pozwolą na poprawienie aktualnej sytuacji w firmie, zaś banki i instytucje pożyczkowe prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Czy kredyt obrotowy dla firm to dobry sposób na utrzymanie płynności finansowej w firmie i na co można przeznaczyć otrzymane środki?

Coraz więcej instytucji pożyczkowych, niezależnie czy są to banki, czy siedziby pozabankowe, oferuje w swoich usługach możliwość skorzystania z kredytu obrotowego, który może okazać się doskonałym rozwiązaniem na utrzymanie swojej działalności bądź jej rozwinięcie. Oczywiście, aby ubiegać się o taką formę pożyczki, należy spełniać podstawowe wymogi banku, takie jak zachowanie płynności finansowej czy zorganizowanie wszelkich niezbędnych dokumentów firmowych, potwierdzających sytuację budżetową Twojego przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że środki otrzymane z tytułu przyznania takiego kredytu możemy wydać w określonych celach, wpisujących się w utrzymanie firmy. Co to oznacza i jakie konsekwencje możemy ponieść, jeśli nie dostosujemy się do ustaleń banku oraz warunków umowy kredytowej? Na co więc możemy przeznaczyć otrzymane finanse i jak poradzić sobie ze stworzeniem biznesplanu, który pomoże nam w zarządzaniu pieniędzmi?

W jaki sposób możemy zarządzać gotówką uzyskaną z tytułu otrzymania kredytu obrotowego dla firm?

Wielu właścicieli prywatnych przedsiębiorstw decyduje się na zaciągnięcie pożyczki, która ma na celu pomoc w rozwinięciu dotychczasowej działalności, czyli po prostu jej rozwój. W przypadku jednak kredytu obrotowego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ otrzymaną gotówkę możemy wydać na określone w umowie cele. Co to oznacza i do czego nas zobowiązuje? Podpisując umowę kredytową, powinniśmy być świadomi jej kosztów oraz ustaleń z bankiem. Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia Twojego wniosku jest między innymi zobowiązanie się do wykorzystania środków pieniężnych w konkretnych celach, które usprawnią teraźniejsze funkcjonowanie Twojej firmy. Bieżące wydatki, na jakie możesz rozdysponować pieniądze z pożyczki to między innymi spłata rachunków. Jednak w tym przypadku warto zapamiętać, że muszą to być aktualne rachunki, nie zaś zaległe. Otrzymaną gotówkę możemy przeznaczyć również na zakup towarów czy sprzętu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

 

Dlaczego przy przygotowaniu wniosku warto ułożyć biznesplan?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu obrotowego dla firm, warto szczegółowo ustalić, na co zamierzamy rozdysponować otrzymane środki. Zatem kluczem do sukcesu może okazać się przygotowanie biznesplanu, który jasno i klarownie nakreśli Twoje bieżące potrzeby i najważniejsze wydatki. Nie ma obowiązku przedłożenia takiego planu do instytucji udzielającej pożyczki, jednak niektóre banki potrzebują konkretnych informacji, w których zawarte będą Twoje założenia i wydatki. Po stworzeniu takiego planu będziesz mógł z pełną świadomością przeznaczyć otrzymaną gotówkę na wcześniej ustalone cele, co pozwoli Ci na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji, w których przysłowiowo, pieniądze same się rozchodzą. Posiadając szczegółową listę zobowiązań, ułatwisz sobie zarządzanie gotówką przeznaczoną na określone cele.

Jakich konsekwencji możemy się spodziewać, jeśli przeznaczymy otrzymane środki na cele prywatne?

Zawarcie umowy kredytowej z bankiem zobowiązuje nas do przestrzegania z góry ustalonych reguł. Niezależnie od tego, czy Twoje plany finansowe uległy zmianie, należy bezwzględnie dotrzymać wszystkich warunków umowy. Środki otrzymane z tytułu przyznania kredytu obrotowego dla firm należy przeznaczyć tylko i wyłącznie na bieżące wydatki, związane z aktualną działalnością firmy. Jeśli więc przyjdzie Ci do głowy spłacenie prywatnych zobowiązań bądź zakup konsumpcyjny w celach indywidualnych, możesz liczyć się z nakazem natychmiastowego zwrócenia środków oraz poniesienie wysokich kosztów kary z powodu niewywiązania się z warunków umowy. Aby uniknąć owych nieprzyjemności, wystarczy przeznaczyć gotówkę otrzymaną z banku na rzecz prowadzenia działalności gospodarczej, wówczas nie powinieneś martwić się przykrymi konsekwencjami.


Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest