Brak środków na pokrycie bieżącej działalności firmy to powszechny problem

Problemy finansowe mające negatywny wpływ na operacyjność przedsiębiorstwa mogą przytrafić się zarówno małym, jak i dużym firmom. Brak środków na pokrycie bieżących wydatków to powszechny problem, z którym zmaga się bardzo wiele osób, ponieważ finansowanie własnej działalności to zawsze duże wyzwanie. Koszty związane z opłaceniem personelu i spraw administracyjnych, a także zakup wyposażenia i niezbędnych produktów potrafią mnożyć się w szybkim tempie.

Brak płynności finansowej to poważne utrudnienie w funkcjonowaniu biznesu. Wyjściem z tej sytuacji i skutecznym sposobem na podreperowanie budżetu firmy jest kredyt obrotowy. Dobra kondycja finansowa firmy to podstawa do swobodnego działania i rozwoju. Ma ona bezpośredni wpływ na transparentność i zaufanie w relacjach z partnerami i pomaga w wypracowaniu nowych kontaktów. Rosnące długi mogą źle wpłynąć na jakość oferowanych towarów i usług, a co za tym idzie zepsuć opinię firmy w oczach klientów. W sytuacji zagrożenia płynności finansowej należy działać szybko i zdecydowanie. Jedną z metod radzenia sobie z przejściowymi kłopotami jest zaciągnięcie kredytu obrotowego dla firm. Taki rodzaj pożyczki będzie bardzo pomocny w ustabilizowaniu finansów. Pożyczone od banku pieniądze można wykorzystać na przykład na opłacenie bieżących wydatków, zakup towarów, materiałów i produktów koniecznych do prawidłowego działania przedsiębiorstwa i wynagrodzenia pracowników. Kredyt obrotowy to opcja, na którą szczególnie często decydują się właściciele małych i średnich firm. Skala nieradzenia sobie z bieżącymi wydatkami i inwestycjami jest największa właśnie w tych sektorach. Pomoc finansowa w postaci kredytu obrotowego może okazać się ratunkiem dla firmy. 

Rodzaje kredytów obrotowych

 

Istnieją dwa rodzaje kredytu obrotowego dla firm. Kredytobiorca może zdecydować, która opcja bardziej mu odpowiada w zależności od potrzeb i profilu firmy. Pierwszym rozwiązaniem jest kredyt obrotowy w rachunku bieżącym. Główną zaletą tego rodzaju kredytowania jest duża swoboda w zarządzaniu pożyczonymi pieniędzmi. Bank indywidualnie ustala z klientem limit zadłużenia będącego częścią jego bieżącego rachunku. Pozyskane w ten sposób środki można w dowolny sposób przeznaczyć na uregulowanie zobowiązań i naprawę finansów firmy. Najczęściej kredyt obrotowy na rachunku bieżącym przyznaje się na okres od roku do trzech lat, ale czas ten może być wydłużony lub skrócony w zależności od szczegółów umowy. Decydując się na ten model współpracy mamy gwarancję, że bank będzie na bieżąco uzupełniał nasz rachunek o sumę określoną limitem oraz naliczając odsetki, ale tylko od kwoty, którą rzeczywiście wydaliśmy. Po spłaceniu zadłużenia względem banku we wskazanym terminie rozliczeniowym pieniądze ponownie zostaną przelane na nasze konto. Dodatkową opcją, która może być dużą zaletą dla niektórych przedsiębiorców, jest to, że kredyt obrotowy można zaciągnąć w różnych walutach. 

 

Drugą możliwością, na jaką możemy się zdecydować, jest kredyt obrotowy na rachunku kredytowym. Dotyczy to głównie tych firm, które w niedalekiej perspektywie chcą podjąć się szeroko zakrojonych inwestycji, które usprawnią ich funkcjonowanie. Zaciągnięcie tego rodzaju kredytu wymaga spełnienia większej ilości wymogów i formalności. Niezbędne będzie sporządzenie biznesplanu, na podstawie którego bank podejmie decyzję, czy udzielić nam finansowania. Kolejnym ograniczeniem jest mniejsza swoboda w obracaniu pieniędzmi i restrykcyjne przepisy dotyczące sposobu ich wydawania, wyłącznie na cele zawarte w umowie. Odstępstwa od ustalonych zasad mogą skutkować żądaniem banku do natychmiastowej spłaty zadłużenia, a także zasądzenie wysokich kar. W związku z tym, stworzenie biznesplanu to bardzo istotne i odpowiedzialne zadanie. Musimy mieć pewność, że w dokumencie zawarliśmy wszystkie istotne punkty dotyczące inwestycji. Nasz wizja rozwoju i cele, które chcemy osiągnąć, muszą być przejrzyste i zrozumiałe. Powinniśmy wykazać w chronologicznym zapisie, jakie kolejne działania będziemy podejmować, aby zrealizować zobowiązania i wypełnić kontrakt z bankiem. 

 

Wyszukamy i dopasujemy dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązania finansowe, dzięki którym zbudujesz firmę i osiągniesz sukces. Wyróżnia nas profesjonalizm i wysoka etyka pracy z klientem. Zrealizowaliśmy już ponad tysiąc podobnych zleceń, a swoją renomę zbudowaliśmy na opiniach przedsiębiorców, którym pomogliśmy stanąć na nogi.

Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest