Czyszczenie BIK – jak to zrobić? Poradnik krok po kroku

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to podstawowa baza danych w Polsce odnośnie zobowiązań finansowych rodaków. To właśnie to biuro zajmuje się gromadzeniem, a także i udostępnianiem danych o historiach kredytowej klientów instytucji bankowych w całej Polsce. Co więcej znajdują się tam również zapiski odnośnie zdarzeń negatywnych jak np. opóźnienie w spłacie raty. Banki przed udzieleniem zobowiązania finansowego swoim klientom, dokładnie prześwietlają rejestry BIK, a w razie wątpliwości mają prawo odrzucić wniosek kredytowy. Wobec tego jak wyczyścić historię BIK?

Kiedy możliwe jest wyczyszczenie BIK?

Skoro wiadomo jest, że możliwe jest wyczyszczenie historii BIK, to warto również dowiedzieć się, kiedy takie praktyki są możliwe. W praktyce istnieją jedynie 3 sytuacje, w których możliwe jest złożenie wniosku zarówno o zmianę jak i usunięcie informacji, które zostały w systemie zgromadzone. Taka możliwość zachodzi wtedy, gdy:

  • pojawią się podejrzenia odnośnie nieprawidłowości lub nieaktualności co do informacji o naszych spłatach
  • chcemy odwołać całkowicie zgodę na przetwarzanie danych osobowych w momencie, kiedy spłacamy terminowo kredyt
  • od momentu nieterminowej spłaty minęło już 5 lat.

Jakie informacje można „wyczyścić” z BIK-u?

Nie da się ukryć, że nie ma wielu sytuacji w których klienci mogą zawnioskować o usunięcie danych z Biura Informacji Kredytowej. Zwykle możliwe jest usunięcie jedynie tych zapisów, które są błędne lub które zostały w BIK-u zamieszczone całkowicie przypadkowo. Co więcej można również „wyczyścić” te dane, które dotyczą zadłużenia już spłaconego. Wówczas klienci muszą wystosować odpowiedni wniosek do banku, a ten przekaże go do BIK.

Czyszczenie BIK-u przez firmy świadczące odpowiednie usługi

Na rynku obecnie funkcjonuje wiele firm, które zajmują się czyszczeniem BIK. Takie instytucje przede wszystkim analizują obecną sytuację finansową klientów, a następnie angażują się w prowadzenie negocjacji z kredytodawcami. To właśnie za ich pomocą można doprowadzić do tego, że negatywna historia kredytowa klienta zostanie usunięta. Warto jednak wiedzieć, że w praktyce takie sytuacje nie zawsze kończą się oczekiwanym rezultatem. Co więcej mogą one doprowadzić również do usunięcia zapisków pozytywnych, co z pewnością nie będzie działało na naszą korzyść.

Jak samodzielnie wyczyścić BIK? – poradnik krok po kroku

Jeśli klienci chcą wyczyścić BIK samodzielnie, również mają ku temu możliwość. Warto więc wiedzieć jak to zrobić, gdyż w wielu przypadkach, może to być niezbędne do oczyszczenia swojej historii kredytowej. Wobec tego by samodzielnie wyczyścić BIK należy:

  • zamówić raport z Biura Informacji kredytowej i dokładnie przeanalizować, które zapiski i umowy negatywnie wpływają na zdolność kredytową- warto wiedzieć, ze zamówienie raportu musi zostać złożone na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej, a także musi zostać uiszczona opłata w wysokości 39 złotych.
  • przenalizowanie raportu BIK- czyli sprawdzenie, w których zobowiązaniach finansowych występują zaległości w spłacie lub które dane nie są zgodne ze stanem rzeczywistym.
  • przygotowanie oraz wysłanie wniosku do instytucji, która wcześniej zawnioskowała o dokonanie wpisu- w praktyce jest to nic innego jak złożenie reklamacji. Warto wiedzieć, że banki mają 30 dni na jej rozpatrzenie. W momencie kiedy w przeciągu 30 dni nie otrzymamy od instytucji bankowej żadnej odpowiedzi, wówczas możemy uznać, że wniosek został rozpatrzony na naszą korzyść.

W tych kilku prostych krokach można wyczyścić negatywne zapiski z historii kredytowej w BIK.

Potrzebujesz pomocy w pobraniu raportu BIK i jego analizie?
Zapraszamy na bezpłatną konsultację.

Tel : 667 686 665
E-Mail : aryszkowski@kredytdlatwojejfirmy.pl

Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest