Czym jest faktoring i kto może z niego skorzystać?

Kancelaria Finansowa Adam Ryszkowski Kredyty Firmowe

Każdy przedsiębiorca wie, jak ważna podczas prowadzenia własnej firmy jest jej płynność finansowa. Na rynku finansowym istnieje wiele rozwiązań, które pomagają zarówno małym  przedsiębiorstwom, jak i dużym firmom w poprawie płynności finansowej. Kredyty dla firm w Warszawie, leasing, faktoring, te wszystkie rozwiązania mogą pomóc w poprawie sytuacji finansowej naszej firmy. Czym właściwie jest faktoring i kto może z niego skorzystać?

Faktoring w Warszawie to usługa, która pozwala naszej firmie na sprzedaż wierzytelności w postaci faktur o nieprzeterminowanym terminie płatności firmie, która świadczy usługi faktoringu. Dzięki usłudze faktoringu mamy szansę wymienić niezapłacone przez naszych klientów faktury na gotówkę, co z pewnością poprawi płynność finansową w naszym przedsiębiorstwie. Faktor, czyli osoba świadcząca dla nas usługi faktoringu zajmuje się finansowaniem faktur oraz zarządzaniem nimi w odpowiedni sposób, co nie tylko gwarantuje nam płynność finansową, ale również pozbawia nas dodatkowego nakładu pracy. Dzięki faktorowi otrzymujemy należność od razu i nie musimy czekać, aż upłynie termin zapłaty faktury, aby uzyskać potrzebne nam środki finansowe. Zdarza się, że faktorzy świadczą również dodatkowe usługi takie jak monitorowanie płatności, windykacja należności, a także prowadzenie rozliczeń. 

Faktoring w Warszawie i jego rodzaje 

Każdy przedsiębiorca, który rozważa skorzystanie z faktoringu w Warszawie powinien być świadom iż wyróżnia się więcej niż jeden rodzaj tego rodzaju usług. Pierwszym rodzajem faktoringu w Warszawie jest faktoring niepełny, który nazywany jest również niewłaściwym lub faktoringiem z regresem. Na czym polega faktoring niepełny? Jeśli nasz dłużnik nie uiści opłaty faktorowi, wtedy my jesteśmy zobowiązani zwrócić mu środki uzyskane za faktoring nieopłaconej przez naszego kontrahenta faktur. Jest to rodzaj faktoringu, w którym faktor nie ponosi ryzyka związanego z brakiem zapłaty przez ze strony dłużnej nam pieniądze firmy lub osoby prywatnej. Drugim rodzajem jest faktoring pełny nazywany też właściwym oraz faktoringiem bez regresu, ten rodzaj faktoringu w Warszawie polega na przejęciu przez firmę faktoringową pełnej odpowiedzialności, więc w przypadku, kiedy nasz kontrahent nie opłaci faktury, my jako przedsiębiorca nie ponosimy żadnych kosztów związanych z tym faktem.

Faktoring możemy również podzielić ze względu na to, kiedy powiadomimy naszego dłużnika o tym, że zawarliśmy umowę z firmą faktoringową z Warszawy, możemy wyróżnić między innymi faktoring jawny, faktoring tajny oraz faktoring półotwarty. Faktoring jawny, który zwany jest także otwartym, polega na tym, iż nasz kontrahent wie o naszej współpracy z firmą faktoringową i wyraża na nią zgodę. Faktoring tajny, nazywany także cichym to usługa, podczas której nasz kontrahent nie ma świadomości tego, że współpracujemy z firmą faktoringową. Półotwarty model faktoringu zakłada, że dłużnik dowiaduje się o naszej współpracy z faktorem, dopiero kiedy otrzyma od niego wezwanie do zapłaty.

Kancelaria Finansowa Adam Ryszkowski Kredyty Firmowe

Kto może skorzystać z faktoringu? 

Wielu przedsiębiorców, którzy pragną poprawić płynność finansową w swojej firmie, zastanawia się, dla kogo właściwie przeznaczony jest faktoring i kto może z niego skorzystać. Pierwszym rzeczą, o której należy wspomnieć, jest fakt, że faktoring przeznaczony jest zarówno dla firm, które posiadają klientów, którymi są podmioty krajowe, jak i dla tych, które współpracują z podmiotami znajdującymi się poza granicami kraju. Faktoring to doskonała propozycja dla firm, które z różnych względów nie posiadają zdolności kredytowej pozwalającej im na uzyskanie kredytu dla firm w Warszawie lub dla takich, których właściciele z różnych względów chcą uniknąć zaciągnięcia kredytu firmowego. Faktoring w Warszawie znakomicie sprawdzi się również w przypadku, kiedy nie mamy czasu lub pomysłu, jak zająć się klientami, którzy nie opłacają swoich należności względem naszej firmy w ustalonym wcześniej terminie.

Jeśli zależy nam na poprawieniu sytuacji w naszej firmie i poprawie jej płynności finansowej bez obciążania naszego budżetu zobowiązaniem w postaci kredytu, to faktoring w Warszawie będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszej spółki. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, na jaki rodzaj faktoringu się zdecydować, to z pewnością wizyta u doświadczonego doradcy kredytowego w Warszawie powinna rozwiać nasze wątpliwości i pomóc nam podjąć ostateczną decyzję.Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest