Jak poprawić płynność finansową firmy w czasach koronawirusa?

Obawa o płynność finansową firmy w ostatnim czasie spędza sen z powiek coraz większej ilości przedsiębiorców, dla których aktualna sytuacja to prawdziwy test. Wielu przedsiębiorców obawia się tego, że będą zmuszeni zamknąć swoje firmy ze względu na ich sytuację finansową, jednak jeśli zależy nam na naszym przedsiębiorstwie, to warto podjąć kroki w celu jego ratowania. Jak poprawić płynność finansową firmy w czasach koronawirusa?

W ostatnim czasie wiele branż w naszym kraju musiało zawiesić swoją działalność na dłuższy czas z uwagi na panującą pandemię i związane z nią obostrzenia. Dla wielu właścicieli firm taki przestój oznacza brak jakiegokolwiek zarobku, kiedy dodamy do tego konieczność opłacenia czynszu, składek ZUS, wynagrodzeń pracowników i inne wydatki związane z prowadzeniem własnej firmy sytuacja dla wielu przedsiębiorców robi się dramatyczna. Szczególnie odczuwalne może to być dla firm branży turystycznej, eventowej, artystycznej, gastronomicznej, transportu, przewozu osób, czy salonów piękności, jednak również wiele firm z innych sektorów odnotowało problemy związane z obecną sytuacją na świecie, doskonałym tego przykładem są choćby stomatolodzy, czy prawnicy, którzy również mają mniejszą liczbę klientów, co które określić możemy mianem zawodów zaufanie publicznego, również odczuwają skutki wirusa COVID-19. Wielu przedsiębiorców nie posiada poduszki finansowej, która zabezpieczyłaby ich firmę w tym trudnym okresie. Niezależnie od tego, w jakiej branży działamy, jeśli czujemy, że nasz biznes podupada, powinniśmy podjąć działania, które uratują naszą firmę przed całkowitą utratą płynności finansowej i uchronią ją przed zamknięciem.

Kredyt dla firm – czy to dobre rozwiązanie w czasach koronawirusa? 

Jednym z rozwiązań, na jakie mogą zdecydować się przedsiębiorcy, jest kredyt dla firm w Warszawie, może on być dobrym pomysłem dla osób, które muszą przeczekać okres pandemii, jednak nie spodziewają się zamknięcia firmy, czy zawieszenia jej działalności ze względu na posiadaną bazę klientów bądź plan działania na okres przypadający po zakończeniu obostrzeń związanych z koronawirusem. Nawet jeśli posiadamy plan lub pewność, że nasza płynność finansowa ulegnie poprawie po naszym powrocie do normalnego trybu pracy, to musimy znaleźć sposób na przetrwanie okresu, kiedy nasza działalność jest zawieszona i czeka na wznowienie, a kredyt dla firm może nam w tym pomóc. Jeśli nasza firma została założona przed 1 marca 2020 roku, to możemy skorzystać z mikropożyczki w wysokości 5 tys. zł, która jest jednym z rozwiązań oferowanych przez rząd, jako element tarczy antykryzysowej. Jeżeli będziemy prowadzić działalność przez 3 miesiące od momentu uzyskania pożyczki możemy wnioskować o jej całkowite umorzenie. W przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni, jaki kredyt dla firm mógłby pomóc naszemu przedsiębiorstwu w obecnej sytuacji, to dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z doradztwa kredytowego. Doradca nie tylko pomoże nam wybrać kredyt dla firm, ale również postara się o jak najkorzystniejsze warunki, kiedy zdecydujemy się na jedną z proponowanych przez niego opcji.

Dodatkowe rozwiązania dla firmy, czyli jak poprawić płynność finansową i przetrwać okres pandemii koronawirusa

Kredyt dla firm w Warszawie to w przypadku wielu firm dobre rozwiązanie, które pomoże nam przetrwać okres związany z ograniczeniem lub całkowitym zawieszeniem naszej działalności ze względu na koronawirusa, ale z pewnością to nie jedyne, co możemy zrobić, aby pomóc przetrwać naszej firmie.

Jednym z dodatkowych rozwiązań jest odroczenie płatności lub ich całkowite umorzenie. Składając odpowiedni wniosek, możemy ubiegać się o ulgę zakresie spłaty zobowiązań podatkowych bez ponoszenia związanych z tym konsekwencji, jednak musimy pamiętać, że wniosek musi zostać złożony w trakcie trwania pandemii lub do 30 dni od jej odwołania.

Kolejną możliwością, która dostępna jest dla przedsiębiorców, jest oferowana przez rząd tarcza antykryzysowa, a także finansowanie z ramienia PFR dla firm, które zatrudniały pracowników na dzień 31.12.2019 r. i zatrudnia ich nieprzerwanie do tego momentu. Takie firmy mogą otrzymać nawet ponad 300 tys. dofinansowania.

Również zwiększenie dofinansowań z BGK i zwiększona gwarancja de minimis z 60% na 80% jest dobrą wiadomością dla przedsiębiorców. 

Niezależnie od tego, z których rozwiązań zdecydujemy się skorzystać, warto przygotować plan działania oraz prowadzenia naszej firmy na czas po zakończeniu pandemii. Dobry plan pozwoli nam szybko wrócić do normalności i przywrócić naszej firmie płynność finansową na odpowiednim poziomie. Jeśli nie jesteśmy w stanie stworzyć takiego planu samodzielnie, to z pewnością mogą pomóc nam wyspecjalizowani w tej dziedzinie doradcy.

 

Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest