Czyszczenie BIK – Informacje cz. 6

Zainteresowanie bazą BIK pojawia się najczęściej w momencie, gdy ktoś chce starać się o udzielenie kredytu i zaczyna interesować się swoją zdolnością kredytową. Jeśli jednak wcześniej miało się problemy z terminowymi spłatami zobowiązań może się okazać, że historia jaka znajduje się w bazie BIK jest dla kredytobiorcy negatywna i to powoduje, że wniosek o udzielenie kredytu zostaje odrzucony. W tym momencie wiele osób zaczyna się zastanawiać, czy istnieje taka możliwość, by negatywne wpisy usunąć. I tutaj pojawia się o pytanie o czyszczenie BIK – czy takie działania są możliwe, a jeśli tak to jak tego dokonać?

Czyszczenie BIK – niefortunne sformułowanie

Samo określenie – czyszczenie BIK jest nieprecyzyjne i trudno go wyjaśnić. Chcąc usunąć wpisy z BIK należy bowiem podjąć szereg działań, które będą to umożliwiały. Nie da się autorytarnie, jednym ruchem takich wpisów usunąć. Bardzo często wymaga to przygotowania właściwych pism z odpowiednim uargumentowaniem. Dlatego jeśli ktoś myśli o tym, by usuwać wpisy w BIK powinien mieć świadomość, że samodzielnie trudno będzie tego dokonać.

Kiedy pojawiają się wpisy w BIK

Wpisy w BIK pojawiają się dla tych, którzy nie spłacają swoich zobowiązań terminowo i posiadają zaległości w spłacie, które nie zostały uregulowane, po pisemnym wezwaniu ze strony banku czy innej instytucji finansowej, wobec której posiada się zadłużenie. Wpisy w BIK mimo, że kojarzą się nam z negatywną historią kredytową pojawiają się także w momencie, gdy ktoś terminowo spłaca zobowiązania, dlatego w ten sposób buduje się swoją pozytywną historię kredytową. Dodatkowo informacja w BIK pojawia się także odnośnie zapytań kredytowych jakie składa dana osoba. I takie zapytania również mogą mieć wpływ na historię kredytową.

Kiedy informacje z BIK mogą być usunięte?

Sytuacje, w których dane z BIK mogą być usuwane są ściśle określone i warto mieć to na uwadze. Jeśli chodzi o zobowiązania spłacane w terminie wygląda to inaczej niż w przypadku tych kredytów, które były problematyczne i wpisy na ich temat w BIK się pojawiły. W przypadku kredytów spłacanych w terminie, jeśli wycofa się zgodę na przetwarzanie danych osobowych to informacje z BIK będą usunięte. Ale dotyczy to pozytywnych wpisów więc właściwie ich czyszczenie w BIK nie ma sensu, bo budują pozytywną historię kredytową. W przypadku wpisów negatywnych co do zasady usuwane są dopiero po 5 latach od spłaty problematycznego zobowiązania. Chcąc dokonać tego wcześniej trzeba podjąć próbę właściwego uargumentowania prawnego, które umożliwi usunięcie takich wpisów. W tym możliwe, że konieczna będzie pomoc doświadczonych kancelarii prawnych.

Wsparcie przy uporządkowaniu historii kredytowej

Chcąc uporządkować własną historię kredytową powinno się zadbać o dokładną analizę raportu BIK. Jeśli znajdują się w nim liczne zapytania o kredyt i wpisy dotyczące opóźnień w spłacie zobowiązań uzyskanie kredytu może być utrudnione. W tej sytuacji warto sięgnąć po pomoc doświadczonych kancelarii takich jak kancelaria finansowa Adama Ryszkowskiego.

Oferują oni kompleksową analizę raportu BIK i pomoc w usuwaniu negatywnych wpisów, a także usuwaniu wpisów związanych z zapytaniami o kredyt.

W tym drugim przypadku, gdy chodzi o usunięcie zapytań nie stanowi to wielkiego problemu, w większości przypadków są usuwane przez kancelarię w ciągu kilku dni, przy ewentualnych trudnościach po reklamacjach bankowych w ciągu dni 30.

Nieco trudniejsza jest walka z negatywnymi wpisami w BIK. Jednak i w tym przypadku sięgając do doświadczenia Adama Ryszkowskiego można liczyć na pozytywne rozwiązanie tego problemu. Możliwe, że nie wszystkie wpisy uda się usunąć, ale w wielu przypadkach podejmowane działania kończą się pozytywnie.

Chcąc więc usunąć negatywne wpisy w BIK czy uporządkować zapytania kredytowej i ograniczyć ich ilość w BIK warto sięgnąć do oferty kancelarii Adama Ryszkowskiego i z jego pomocą uporządkować własną historię kredytową.

Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Dlaczego banki lubią firmy z branży IT?

Pozyskanie kapitału na sfinansowanie działalności przedsiębiorstwa zazwyczaj nie jest sprawą prostą. Tylko niektóre branże mogą liczyć na to, że bank spojrzy na nie przychylnym okiem. Mało

Jak nie ciąć kosztów w firmie?

Rynek cechuje się sporą zmiennością, a niektórych zmian nie da się przewidzieć. Będąc przedsiębiorcą trzeba przygotować się na to, że nie będzie się uzyskiwało co

Jak budować zdolność kredytową firmy?

Budowanie zdolności kredytowej firmy to zazwyczaj długofalowy proces, który wymaga zaangażowania przedsiębiorcy. Młode firmy często martwią się problemem niskiej zdolności kredytowej. Początkowo dochody firmy nie