Czyszczenie BIK – Informacje cz. 6

Zainteresowanie bazą BIK pojawia się najczęściej w momencie, gdy ktoś chce starać się o udzielenie kredytu i zaczyna interesować się swoją zdolnością kredytową. Jeśli jednak wcześniej miało się problemy z terminowymi spłatami zobowiązań może się okazać, że historia jaka znajduje się w bazie BIK jest dla kredytobiorcy negatywna i to powoduje, że wniosek o udzielenie kredytu zostaje odrzucony. W tym momencie wiele osób zaczyna się zastanawiać, czy istnieje taka możliwość, by negatywne wpisy usunąć. I tutaj pojawia się o pytanie o czyszczenie BIK – czy takie działania są możliwe, a jeśli tak to jak tego dokonać?

Czyszczenie BIK – niefortunne sformułowanie

Samo określenie – czyszczenie BIK jest nieprecyzyjne i trudno go wyjaśnić. Chcąc usunąć wpisy z BIK należy bowiem podjąć szereg działań, które będą to umożliwiały. Nie da się autorytarnie, jednym ruchem takich wpisów usunąć. Bardzo często wymaga to przygotowania właściwych pism z odpowiednim uargumentowaniem. Dlatego jeśli ktoś myśli o tym, by usuwać wpisy w BIK powinien mieć świadomość, że samodzielnie trudno będzie tego dokonać.

Kiedy pojawiają się wpisy w BIK

Wpisy w BIK pojawiają się dla tych, którzy nie spłacają swoich zobowiązań terminowo i posiadają zaległości w spłacie, które nie zostały uregulowane, po pisemnym wezwaniu ze strony banku czy innej instytucji finansowej, wobec której posiada się zadłużenie. Wpisy w BIK mimo, że kojarzą się nam z negatywną historią kredytową pojawiają się także w momencie, gdy ktoś terminowo spłaca zobowiązania, dlatego w ten sposób buduje się swoją pozytywną historię kredytową. Dodatkowo informacja w BIK pojawia się także odnośnie zapytań kredytowych jakie składa dana osoba. I takie zapytania również mogą mieć wpływ na historię kredytową.

Kiedy informacje z BIK mogą być usunięte?

Sytuacje, w których dane z BIK mogą być usuwane są ściśle określone i warto mieć to na uwadze. Jeśli chodzi o zobowiązania spłacane w terminie wygląda to inaczej niż w przypadku tych kredytów, które były problematyczne i wpisy na ich temat w BIK się pojawiły. W przypadku kredytów spłacanych w terminie, jeśli wycofa się zgodę na przetwarzanie danych osobowych to informacje z BIK będą usunięte. Ale dotyczy to pozytywnych wpisów więc właściwie ich czyszczenie w BIK nie ma sensu, bo budują pozytywną historię kredytową. W przypadku wpisów negatywnych co do zasady usuwane są dopiero po 5 latach od spłaty problematycznego zobowiązania. Chcąc dokonać tego wcześniej trzeba podjąć próbę właściwego uargumentowania prawnego, które umożliwi usunięcie takich wpisów. W tym możliwe, że konieczna będzie pomoc doświadczonych kancelarii prawnych.

Wsparcie przy uporządkowaniu historii kredytowej

Chcąc uporządkować własną historię kredytową powinno się zadbać o dokładną analizę raportu BIK. Jeśli znajdują się w nim liczne zapytania o kredyt i wpisy dotyczące opóźnień w spłacie zobowiązań uzyskanie kredytu może być utrudnione. W tej sytuacji warto sięgnąć po pomoc doświadczonych kancelarii takich jak kancelaria finansowa Adama Ryszkowskiego.

Oferują oni kompleksową analizę raportu BIK i pomoc w usuwaniu negatywnych wpisów, a także usuwaniu wpisów związanych z zapytaniami o kredyt.

W tym drugim przypadku, gdy chodzi o usunięcie zapytań nie stanowi to wielkiego problemu, w większości przypadków są usuwane przez kancelarię w ciągu kilku dni, przy ewentualnych trudnościach po reklamacjach bankowych w ciągu dni 30.

Nieco trudniejsza jest walka z negatywnymi wpisami w BIK. Jednak i w tym przypadku sięgając do doświadczenia Adama Ryszkowskiego można liczyć na pozytywne rozwiązanie tego problemu. Możliwe, że nie wszystkie wpisy uda się usunąć, ale w wielu przypadkach podejmowane działania kończą się pozytywnie.

Chcąc więc usunąć negatywne wpisy w BIK czy uporządkować zapytania kredytowej i ograniczyć ich ilość w BIK warto sięgnąć do oferty kancelarii Adama Ryszkowskiego i z jego pomocą uporządkować własną historię kredytową.

Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest