Jak budować zdolność kredytową firmy?

Budowanie zdolności kredytowej firmy to zazwyczaj długofalowy proces, który wymaga zaangażowania przedsiębiorcy. Młode firmy często martwią się problemem niskiej zdolności kredytowej. Początkowo dochody firmy nie są duże, a przedsiębiorstwa nie posiadają historii kredytowej. Faktem jest, że istnieje kilka sposobów, które pozwalają na budowanie zdolności kredytowej firmy. Sprawdźmy, jakie rozwiązania są godne uwagi. Jak budować i poprawiać zdolność kredytową przedsiębiorstwa? O czym warto pamiętać?

Zdolność kredytowa

Przepisy prawne wskazują, że zdolność kredytowa jest gotowością do spłaty kredytu wraz z odsetkami, w określonych terminach płatności. Banki mają swoje kryteria wyliczania zdolności kredytowej. Każdy bank traktuje zdolność jako czynnik konieczny do przyznania firmie kredytu. O czym trzeba wiedzieć? Najważniejszym czynnikiem, branym pod uwagę podczas oceny zdolności kredytowej firmy, jest zestawienie przychodów i rozchodów. Są one ponoszone w każdym miesiącu. Nie zapominajmy o tym, że na zdolność ma wpływ czas prowadzenia działalności i branża. Pozytywne opinie w US i ZUS są dodatkowym plusem. 

Bank sprawdza również właścicieli firmy, mając na względzie ich wykształcenie, wiek, stan cywilny, historię kredytową, czy tez posiadane konta bankowe. Jeśli sprawdzone informacje wskazują na gotowość do spłaty kredytu, przedsiębiorca jest wiarygodnym klientem dla banku. Co ciekawe, zazwyczaj im dłuższa historia kredytowa, tym większe szanse mamy na przyznanie kredytu. Jeśli nie mamy historii kredytowej, warto wcześniej kupić coś na raty i spłacać je w terminie. Kancelaria Finansowa Adam Ryszkowski służy wsparciem podczas chęci zaciągnięcia kredytu i skorzystania z doradztwa finansowego. Specjalista posiada wiedzę i doświadczenie, mając na uwadze dobro każdej firmy. 

Pomoc specjalisty

Dla wielu firm nieoceniona jest pomoc doradcy finansowego. Małe biznesy zazwyczaj nie posiadają dedykowanego specjalisty, który zajmuje się finansami firmy. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z szerokiej oferty Kancelarii Finansowej. Doradca finansowy pomoże nam w planowaniu budżetu firmy i doradzi w zakresie budowania zdolności finansowej. Wskaże również, jakie zasoby firmy mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla kredytu. 

Przyjrzyjmy się temu, na czym polega zabezpieczenie kredytu środkami firmy. Polega na zabezpieczeniu zobowiązań kredytowych za pomocą środków firmy, a czasami za pomocą środków należących do przedsiębiorców. W tym wypadku zabezpieczeniem może być majątek i hipoteki firmy, które stanowią wartość dla banku. Co ciekawe, zabezpieczenie występuje w różnych formach – od samochodu, po zwykły fotel biurowy. Bank dokonuje wyceny środków firmy, korzystając z pomocy certyfikowanych rzeczoznawców. W efekcie środki są użyte jako zabezpieczenie kredytu. Pamiętajmy o tym, że wartość rzeczywista danego przedmiotu może być większa niż ta, wyceniona przez bank. Dla banku najbardziej interesujące są przedmioty, które sprawnie można spieniężyć. 

Co jeszcze jest istotne podczas budowania zdolności kredytowej firmy? Spore znaczenie mają aktywa firmy. Obejmują one lokaty, obligacje, gotówkę i papiery wartościowe. Niektóre banki preferują aktywa jako formę zabezpieczenia, gdyż można je łatwo spieniężyć. Czasami banki uznają także szacowane przychody na bazie zawartych umów handlowych, zwłaszcza gdy klientami są instytucje publiczne. Jak widać, budowanie zdolności kredytowej wymaga często fachowej pomocy. Postawmy na Kancelarią Finansową, która działa sprawnie, rzetelnie i profesjonalnie. 

Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest