Kredyt krótkoterminowy. Co warto wiedzieć?

Kredyty często kojarzą się z wieloletnim spłaceniem. Jednak nie zawsze musi tak być. W wielu przypadkach okres kredytowania może nie przekraczać jednego roku. Z poniższego artykułu można poznać najważniejsze cechy takiego kredytu.

Czym jest kredyt krótkoterminowy?

Jest to produkt bankowy, w ramach którego bank udostępnia kredytobiorcy swoje środki. Następnie ten ostatni stopniowo spłaca swoje zobowiązanie. Jest ono oprocentowane, zatem zwraca on więcej, niż pożyczył, co umożliwia bankowi zarabianie.

Kredyt krótkoterminowy różni się od innych tego typu produktów. Przykładowo kredyty hipoteczne zaciągane są na okres wynoszący nawet trzydzieści lat. Z kolei kredyty krótkoterminowe udzielane są na okres do jednego roku. Odróżnia je to od kredytów średnioterminowych (do trzech lat) i długoterminowych (na okres powyżej trzech lat). Co ważne, jest to tylko jeden z licznych parametrów kredytu. Można spotkać krótkoterminowe kredyty inwestycyjne, obrotowe, gotówkowe, a nawet hipoteczne.

Co cechuje kredyty krótkoterminowe?

Kredyty krótkoterminowe to produkty potencjalnie opłacalne finansowo. Krótki okres spłaty w wielu przypadkach oznacza niższe koszty kredytu. W przypadku zobowiązań długoterminowych raty mogą być mniejsze. Niemniej odsetki naliczane są w znacznie dłuższym okresie, zatem finalnie osiągają dużą wartość.

Z kolei kredyty zaciągane na okres jednego roku cechują się wyższymi ratami. Niemniej mniejsza ich ilość oznacza niższy koszt zobowiązania. Jeśli zaproponowane przez bank warunki obejmują niskie oprocentowanie i prowizję, produkt taki staje się bardzo opłacalny.

Dokładna kwota uzależniona jest od zdolności kredytowej i polityki banku. Jednak za dolną granicę uznać można kilka tysięcy złotych. Z kolei górną może być nawet sto tysięcy złotych.

Kiedy warto rozważyć taki kredyt?

Kredyty krótkoterminowe są dobrym wyborem przedsiębiorców, których firma nie posiada poważnej zdolności kredytowej. Może to być skutek krótkiej obecności na rynku czy przeciętnych dochodów. Dla banku krótki okres spłaty oznacza znacznie zmniejszone ryzyko. W okresie dwunastu miesięcy trudniej o komplikacje czy nawet bankructwo, niż w ciągu dekady.

Kredyt krótkoterminowy może być także sposobem na poprawę zdolności kredytowej. Banki udzielają ich chętniej, niż zobowiązań średnio- i długoterminowych. Co za tym idzie, dla początkujących czy mniej zamożnych przedsiębiorców jest to doskonała okazja do zaprezentowania się jako sumienny kredytobiorca. W przyszłości może to umożliwić zaciąganie zobowiązań na dłuższe okresy.

Produkt taki powinien zainteresować także osoby zainteresowane jak najmniejszą ilością procedur. Kredyt krótkoterminowe wymagają niewielkich ilości dokumentów. Wiele banków nie będzie żądać nawet zaświadczenia o dochodach. W licznych przypadkach możliwe jest zaciągnięcie takiego kredytu przez Internet. Co ciekawe, przyznać je może nie konsultant, a stworzony do tego celu algorytm.

Gdzie można zaciągnąć kredyt krótkoterminowy?

Jedynymi instytucjami uprawnionymi do udzielania kredytów są banki. Wszelkie inne podmioty (firmy pozabankowe, osoby prywatne) mogą udzielać pożyczek. Na rynku działa wiele banków, co oznacza dużą różnorodność ofert. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy dopasują najlepszy produkt do konkretnej osoby.

W Kancelarii Finansowej Adam Ryszkowski można uzyskać bardzo szerokie doradztwo kredytowe. Dzięki latom współpracy z licznymi bankami kancelaria może pomóc zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym. Wsparcie obejmuje kredyty gotówkowe, inwestycyjne, dla rolników, obrotowe czy hipoteczne. Ze względu na swoje kontakty, a także niezrównany profesjonalizm kancelaria może udzielić pomocy nawet osobom w trudnych sytuacjach takich jak zła historia kredytowa czy zadłużenie.

Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest