Kredyt celowy – czym jest i na co go przeznaczyć?

Wiele osób bardzo często poszukuje wsparcia finansowego w instytucjach bankowych. Bardzo szybko można się jednak przekonać, że same produkty bankowe stanowią wyjątkowo zróżnicowaną grupę. Najpopularniejszymi z nich są oczywiście kredyt gotówkowy oraz kredyt hipoteczny. Jednak coraz większe zainteresowanie wzbudza również kredyt celowy. Wobec tego, czym on jest i na co można go przeznaczyć?

Czym jest kredyt celowy?

Kredyt celowy jest jednym z produktów bankowych i jak sama nazwa wskazuje, jest to kredyt, który pozwala sfinansować ściśle określony wydatek. Banki zwyczajowo udzielają kredytów celowych w sytuacjach, w których pokrycie wydatków może się w pewien sposób przyczynić do powiększenia majątku kredytobiorcy. Warto pamiętać, że przy zawieraniu umowy kredytu celowego, to kredytobiorca sam określa cel na jaki przeznaczy pozyskane środki. Nie są więc to pieniądze, którymi możemy dowolnie dysponować. Osoby wnioskujące o kredyt celowy są zobowiązane do tego, by dotrzymać warunków umowy z bankiem, czyli sfinansować wydatek, który był celem kredytu.

Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać kredyt celowy?

Kredyt celowy jest produktem bankowym przeznaczonym dla osób prywatnych, firm oraz organizacji, które mogą wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, co stanowi spłaty zobowiązania. Jednocześnie nie tylko zdolność kredytowa i odpowiednio wysokie dochody są warunkiem przyznania kredytu celowego. Niemniej jednak pozostałe czynniki są zmienne i w dużej mierze są one zależne od celu kredytu. Bank może jednak wymagać:

  • udokumentowania/potwierdzenia zakupu– kredytobiorca powinien móc potwierdzić, że dokona danego zakupu na konkretną kwotę, czyli wykorzysta kredyt celowy zgodnie z ustaleniami, jakie zostały zawarte w umowie pomiędzy nim a instytucją bankową.
  • wskazania beneficjenta- w tym momencie warto podkreślić, że kredyty celowe tak naprawdę rzadko kiedy trafiają bezpośrednio na konto bankowe osoby wnioskującej. O wiele częściej zdarza się, że są one przelewane bezpośrednio na konto usługodawcy. Co za tym idzie, bank może wymagać tego, by dane beneficjenta pojawiły się w umowie kredytowej.
  • wyliczenia szacunkowych kosztów- jeśli chcemy zaciągnąć kredyt celowy na poczet inwestycji i rozwoju biznesu, wówczas warto przygotować się na to, że bank może wymagać biznesplanu lub kosztorysu z wyliczeniami szacunkowych kosztów.
  • umowy z wierzycielami- jeśli zaciągamy kredyt celowy głównie na poczet spłaty zobowiązań, wówczas banki będą wymagać od nas również umowy z wierzycielami.

Jak więc widać, nie tylko zdolność kredytowa jest ważna w przypadku zaciągania kredytów celowych. Jednocześnie trzeba podkreślić, że pozostałe czynniki, zależą głównie od tego, na co zamierzamy kredyt celowy przeznaczyć.

Na co można przeznaczyć zaciągnięty kredyt celowy?

Kredyt celowy musi być wykorzystany zgodnie z tym, co zostało zawarte w umowie pomiędzy bankiem i kredytobiorcą. Jednak może pojawić się pytanie, na co dokładnie można zaciągnąć tego typu zobowiązanie? Otóż najczęściej przedmiotem kredytowania są remonty, zakup przedmiotów niezbędnych np. do prowadzenia działalności, czy też inwestycje. Niemniej jednak kredyt celowy można zaciągnąć również na:

  • spłatę już istniejących zobowiązań;
  • zakup praw niematerialnych;
  • zakup nowej nieruchomości- zarówno mieszkaniowej jak i użytkowej;
  • zakup pojazdu.

Warto jednak pamiętać, że można wyróżnić znacznie więcej rodzajów kredytów celowych. Przed zaciągnięciem takiego kredytu, warto upewnić się, jaka dokładnie jest oferta danego banku.

Udostępnij artykuł:

Więcej artykułów

Kredyt gotówkowy Zamość

Kredyt gotówkowy

I. Kredyt gotówkowy Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu udzielany przez banki oraz inne instytucje finansowe na ogólnie określony cel. W odróżnieniu od kredytów hipotecznych czy

Jakie informacje przechowuje o mnie BIK?

Kredyty dla klientów indywidualnych i firmowych oferuje obecnie każdy duży bank w Polsce. Pożyczanie pieniędzy od instytucji finansowych, daje zastrzyk gotówki dla firmy lub gospodarstwa

Pierwszy kredyt – co musisz wiedzieć?

Bierzesz pierwszy kredyt i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i wybierz ofertę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Co to jest WIBOR i na co ma wpływ?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się tematyką finansową, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty i pożyczki. Jednym z pojęć, na które warto zwrócić uwagę, jest